Karetkované náramky
Karetkovanie je jedna s najstarších techník textilnej výroby. Patrí medzi tzv. predtkáčske techniky, pretože nepoužíva krosná tak, ako ich poznáme dnes.
Technika je známa v celej Európe, ale aj severnej Afrike (napríklad Egypte).
Podľa niektorých zachovaných kresieb sa osnova natiahla medzi tkáča a nejaké pevný bod, napríklad strom (tkáč stál, jeden koniec osnovy mal prichytený k opasku, druhý na kmeni stromu). Nepochybne to bolo namáhavé. Vyrábali sa takto tkanice a popruhy, ale aj ozdobné lemy šiat. S rozvojom priemyselnej výroby postupne zaniká a udržuje sa viac-menej len v skupinách historického šermu a living-history (osobitne u tých, ktoré rekonštruujú život Slovanov a Vikingov). Je to škoda, pretože ide o techniku, ktorá umožňuje širokú škálu možností.
Osnova je natiahnutá medzi karetkami - doštičkami s otvormi. Obvyklé sú karetky štvorcové, ale známe sú aj karetky šesťuholníkové alebo dokonca osemuholníkové, prípadne trojhuholníkové. V každom rohu je otvor, cez ktorý sa vedie niť. Otáčaním karetiek sa vytvára ziva - medzera v osnove, v ktorej sa vedie útok.
Vzorovanie vytvárajú osnovné nite, útok nie je takmer viditeľný.
Ďalej budeme popisovať spôsob tkania na karetkách so 4 otvormi.
Vzor závisí od niekoľkých faktorov:
a- počtu použitých karetiek - najmenej 4, teda 16 nití (v dvoch krajných sú spravidla nite jednej farby)
b-farby nití, navlečených v jednotlivých otvoroch
c-smer navlečenia
nití (môžu sa navliecť systémom S alebo Z (pri S-navlečení je prechádza
niť v otvore sprava doľava, teda z "lícovej" strany na "rubovú",
pri Z-navlečení naopak).
Treba si uvedomiť, že pri otáčaní karetiek sa zväzok nití v karetke stáča - pri pohybe "dopredu" v opačnom smere, ako sú navlečené (teda S navlečenie vytvára Z-smer), pri otáčaní dozadu sa stáča v smere navlečenia.
d-počtu otočení o 90 stupňov dopredu alebo dozadu.
Z uvedeného je zrejmé, že je výhodné karetky označiť tak, aby bolo zrejmé, ktorá strana je "lícová" - predná a ktorá je "rubová" - zadná. Zároveň treba mať označené jednotlivé otvory (samozrejme, otvor musí byť rovnako označený na lícovej aj na rubovej strane). Obvyklé označenie otvorov je A,B,C,D.